Вочевидь несправедлива (але й вочевидь справедлива) війна
DOI:
https://doi.org/10.21564/2707-7039.1.307635Ключові слова:
агресія, справедлива війна, пропорційність, легітимність, відповідальністьАнотація
У статті оцінюється законність і справедливість війни в Україні. Це робиться для того, щоб відхилити аргументи Росії на користь вторгнення і довести право України захищатися від російської агресії, як з точки зору міжнародного права, так і в контексті теорії справедливої війни. На справедливу причину може посилатися Україна, але не Росія. Твердження російських офіційних осіб про глибинні причини війни, очевидно, були лише приводом. Але чи пропорційний опір українців? Оборонна війна України є вочевидь легітимною ще й тому, що не було мирної альтернативи для відбиття незаконного нападу Росії. Україна в принципі має право зробити все необхідне, щоб дати відсіч російським військам і звільнити свої території. Вона не може бути змушена прийняти компромісну мирну угоду, як деякі припускають, навіть якщо такий курс буде в її власних інтересах або в інтересах Заходу чи всього світу. Ніхто не має права примушувати країну, яка захищається, до згоди заради миру – хоча вона як суверенна країна має право обрати мир на будь-якому етапі війни, якщо вважає, що це в її інтересах. Ще одне складне моральне питання стосується позиції Заходу та європейських країн, які цілком резонно відчувають солідарність з Україною. Така позиція пов’язана з певним ризиком і дорогою ціною через санкції, запроваджені Сполученими Штатами та Європейським Союзом проти Росії. Внутрішньополітичні наслідки санкцій і питання енергетичної безпеки створюють значні виклики, особливо для Заходу, і це параметр, який, безумовно, потрібно враховувати, але він не є першочерговим. Морально важливе питання полягає в тому, чи мають ліберальні політики морально-політичний обов’язок виявляти солідарність з Україною. Відповідь – так, оскільки демократичні держави, які поважають свободу та верховенство права, мають не лише негативний обов’язок не підривати незалежність і суверенітет інших держав, але й позитивний обов’язок підтримувати держави, які намагаються захистити та зміцнити свою свободу, наприклад, пропонуючи військову допомогу чи вводячи санкції. Це їхній обов’язок – сприяти розвитку відносин незалежності та рівності свободи між державами.
Посилання
Bazargan-Forward, Saba. “War Ethics and Russia’s Invasion of Ukraine.” In “Philosophers on the Russian Attack on Ukraine.” Daily Nous. https://dailynous.com/2022/03/02/philosophers-on-the-russian-attack-on-ukraine/.
Chotiner, Isaac. “Jeffrey Sachs’s Great-Power Politics. The Economist Discusses What the U.S. Gets Wrong About Putin and the War in Ukraine.” The New Yorker, February 27, 2023. https://www.newyorker.com/news/q-and-a/jeffrey-sachss-great-power-politics?utm_source=onsite-share&utm_medium=email&utm_campaign=onsite-share&utm_brand=the-new-yorker.
Dworkin, Anthony. “International Law and the Invasion of Ukraine.” European Council of Foreign Relations. February 25, 2022. https://ecfr.eu/article/international-law-and-the-invasion-of-ukraine/.
Green, James A., Christian Henderson, and Tom Ruys. “Russia’s Attack on Ukraine and the jus ad bellum.” Journal on the Use of Force and International Law 9 (1) (2022). https://www.tandfonline.com/toc/rjuf20/9/1.
Habermas, Jürgen. “Indignation. The West’s Red Line Dilemma.” Reset Dialogues on Civilizations. May 6, 2022. https://www.resetdoc.org/story/jurgen-habermas-war-indignation-west-red-line-dilemma/.
Habermas, Jürgen. “Krieg und Empörung.” Süddeutsche Zeitung. April 29, 2022. https://www.sueddeutsche.de/projekte/artikel/kultur/das-dilemma-des-westens-juergen-habermas-zum-krieg-in-der-ukraine-e068321/?reduced=true.
“Hugo Dixon: War Boosts Need for ‘Green Marshall Plan.’” Reuters. https://www.reuters.com/breakingviews/dixon-war-boosts-need-green-marshall-plan-2022-03-11/.
“Jeffrey Sachs: The West’s Dangerous Narrative About Russia and China, and the Urgent Need for a Draft Peace Agreement: The Great Game in Ukraine is Spinning Out of Control.” Meta. https://metacpc.org/en/jeffrey-sachs-2/.
Kant, Immanuel. “Toward Perpetual Peace.” In Practical Philosophy. Translated and edited by Mary J. Gregor, general introduction by Allen Wood. Cambridge: Cambridge University Press, 1996.
Papageorgiou, Konstantinos A. “Legitima auctoritas, Krieg und Demokratie.” In the forthcoming volume edited by Armin Engländer - Frank Saliger, Autorität und Autoritarismus. Stuttgart: Steiner Verlag, 2023.
Papageorgiou, Konstantinos A. War and Justice. A Political Philosophy for World. Athens: Polis, 2008.
Ripstein, Arthur. Kant and the Law of War. Oxford: Oxford University Press, 2021.
Roosevelt Corollary to the Monroe Doctrine, 1904. https://history.state.gov/milestones/1899-1913/roosevelt-and-monroe-doctrine.
Snyder, Timothy. Bloodlands, Europe between Hitler and Stalin. Vintage, 2015.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Константінос Папагеоргіу
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.